Aktuálna situácia s výskytom kontaminovaných jahôd z Poľska

jahody na trhu

Podľa medializovaných informácií boli poľské kontrolné orgány informované prostredníctvom systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) o prítomnosti vírusu spôsobujúceho hepatitídu A v jednej šarži čerstvých jahôd pochádzajúcich z Maroka.

Išlo o polkilové balenie šarže 0000/13-3120/2095, ktoré bolo podľa medializovaných informácií na území Poľska v predaji v období 11. - 12. marca 2024,“ reaguje na svojich stránkach ÚVZ SR.

Súčasne RÚVZ so sídlom v Čadci kontaktoval regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, nakoľko dodávatelia jahôd spadajú pod kontrolu regionálnych veterinárnych a potravinových správ, s cieľom preverenia situácie (napr. vysledovateľnosť a ďalšiu distribúciu v rámci SR), prijatia opatrení voči dodávateľovi a informovania verejnosti a RÚVZ.

RÚVZ Čadca zároveň postúpil danú informáciu všetkým školským zariadeniam v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto, aby zabezpečili konkrétne opatrenia v prípade, že by im tieto potraviny s danou šaržou boli dodané.

Verejní zdravotníci odporúčajú do zistenia skutočných údajov dodržiavať tieto opatrenia:

• pre zariadenia spoločného stravovania, základné školy, materské školy, domovy sociálnych služieb, atď. venovať zvýšenú pozornosť prevereniu, či si dovozca/distribútor splnil zákonnú povinnosť nahlásiť elektronického systému štátnej veterinárnej a potravinovej správy dovoz z tretej krajiny, resp. dodávku z iného členského štátu,
  • vzhľadom na to, že podľa RASFF hlásenia č. 2024.1984 bola v jahodách, názov výrobku: FRESAS FRESCAS, značka: MONDIAL BERRY, hmotnosť: 500 g, krajina pôvodu: Maroko, vývozca: MONDIAL BERRY NORD, VAT – 50284302, AV IFRANE ALHOUDA ETAGE APPT, Agadir 80000 Morocco, kde je uvedená „Lote 0000/13-3120/2095“, laboratórne zistená prítomnosť vírusu spôsobujúceho hepatitídu A, tento výrobok nekonzumujte.

Upozorňujeme občanov, aby si dávali pozor, aké jahody si kupujú.

Úrad verejného zdravotníctva SR

Vírusová hepatitída (žltačka) typu A Typ: PDF dokument, Velkosť: 463.71 kB